Úvod

Propolis

Znáte to, děti, nachlazení, viry, angíny. A rodiče, zejména maminky, které jsou s dětmi v bližším kontaktu vše odnesou s nimi.

Včelí tmel, ruský penicilin, atd. zkrátka nejlepší přírodní antibiotikum – propolis u nás hodně nemocí zažehnal. Nedám na něj dopustit a u nás doma propolis nesmí chybět. Sepsala jsem pro vás proto několik poznatků z literatury, ale zejména z mé praxe. Návodů a receptů na použití propolisu je však mnohem více.

Včely propolis získávají z pupenů různých rostlin (např. topolu, olše). Jedná se vlastně o pryskyřici, kterou se pupeny chrání. Včely přenesou látku do úlu, kde ji pomocí svých výměšků slinných žláz dotvoří do dokonalé konzistence, kterou pak natřou vnitřní prostor svého obydlí a chrání ho tak proti houbám, bakteriím i virům. Toto zjistil i člověk před několika tisíci lety a v dnešní době nadužívání běžných antibiotik, která přestávají účinkovat, začíná být propolis o to více považován.

Nápověda soutěž DEN MEDU 2024: desinfekce

Účinky propolisu:

  • protivirové
  • protibakteriální
  • protiplísňové
  • protiparazitální
  • antibiotické
  • imunostimulační
  • protirakovinotvorné, atd.

Tyto účinky má propolis , mimo jiné, díky vysoké koncentraci flavonoidů, které se řadí mezi tzv. antioxidanty, látky chránící buňky našeho těla proti škodlivým volným radikálům. Složení propolisu je proměnlivé, závisí na druhu rostlin, ze kterých ho včely sbírají. Nejčastější formou použití propolisu je buď propolisová alkohol. tinktura (60 – 80% alk.), mast nebo surový propolis.

Před použitím se ujistěte, že nemáte alergii na propolis. Proveďte test, rozetřete kapičku propolisové tinktury na předloktí, sledujte 24h.

Pokud tedy víte, že nejste na propolis alergičtí, můžete vyzkoušet pozitivní účinky propolisu. Např. 5 – 20 kapek alk. tinktury nakapejte do 0,5 dcl vody (tinktura v reakci s vodou zbělá).

Takto připravené můžete využít:

  • ke kloktání při bolestech v krku (2 – 3x denně) (při virových a bakteriálních onemocněních)
  • při výplachu ústní dutiny (při aftech a jiných infekcích)
  • při bolestech a zánětech dásní, paradontóza, atd.

Tinkturu můžete použít i na pleť (akné, lupénka, ekzém) v kombinaci např. s kokosovým olejem, bambuckým máslem, sádlem, lékařskou vazelínou.

Tip na pleťovou masku:

1 lžička kvalitního medu (můžete objednat u nás :-))

1 lžička kokosového oleje

3 kapky propolisové tinktury

Smíchejte a naneste na pleť (mimo oční zóny), popř. dekolt a nechte působit 20 min. Poté umyjte teplou vodou.

V případě drobných popálenin, odřenin a ran lze na takto postižená místa použít taktéž propolisovou tinkturu v kombinaci s kvalitním medem (např. smíchat lžičku medu s 3 kapkami tinktury).

Na bradavice – surový propolis pokojové teploty přiložit na místo a náplastí přelepit, nechat působit 24 h. Podle potřeby opakovat.

Při dýchacích potížích, kašli i preventivně lze využít tinkturu k inhalacím – nakapejte několik kapek do horké vody a inhalujte.

Tip: přidejte pár kapek do aromalampy s vodou nebo např. Vincentkou.

Všeobecně v ČR není doporučováno užívat propolis vnitřně, ale ve východních zemích se běžně používá v malém množství i vnitřně např. proti vředům.

Není vhodné, aby tinktura přišla do kontaktu s kovy.

Vysledujte co vám nejvíce vyhovuje, výše uvedené je doporučením, nikoliv lékařským předpisem. Jakékoliv zdravotní problémy konzultujte s lékařem.

Přeji dobré zdraví!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *